SZUKAJ NAZWY PERFUM LUB KOSMETYKÓW

Madame Perfumella Blog o perfumach i kosmetykach 2024

21 marca 2019

14 ciekawostek o perfumach 2019


Interesuje Was świat perfum? Jeśli tak to przed Wami aż 14 Ciekawostek perfumowych. Poznajcie moje ulubione ciekawostki dotyczące zapachów.



  • Smelfie czyli po prostu selfie z perfumami, tak na instagramie są tagowane takie zdjęcia. Wolę jednak swoje osobiste zdjęcia z butelką perfum tagować jako #perfumeselfie gdyż słowo smelfie powstało w 2015 roku od australijskiego komika Adama Hillsa, który uwiecznił minę w momencie zmieniania pieluchy swoim niemowlakom. Także nic przyjemnego. Chyba, że faktycznie jakieś perfumy mają zapach zużytej pieluchy. Tag #smelfie pochodzi z ang. od selfie - autoportret + smell - smród, odór). Powstał również tag #smellfie, co moim zdaniem bardziej pasuje do selfie z ulubionym flakonem perfum. W swoim instagramowym dorobku mam wiele perfumowych selfie a Wy? Zachęcam do followania mojego insta: instagram.com/perfumellablog @perfumellablog



  • Epruwetka - synonim wyrazu probówka czyli małego pionowego pojemniczka z próbką płynu w środku. Słowo epruwetka bardziej elegancko brzmi przy określaniu próbek perfum. Lubicie próbki perfum?
  • Najdroższe perfumy świata. Do tej pory myśleliśmy, że są to Imperial Majesty No 1 by Clive Christian, gdzie nie receptura a flakon jest wart ponad 65 tysięcy złotych. Wykonano go z francuskiego kryształu Baccarat a "szyjkę" flakonika zdobi malutki diamencik z 18stokaratowego złota. W składzie tej nieziemsko drogiem kompozycji znajduje się akord limonki, jaśmin, róża, ylang - ylang, wanilia oraz drzewo sandałowe. Okazuje się, że istnieje na świecie tylko jeden flakon perfum o wartości 3 milionów złotych. Mowa o perfumach Donny Karan Golden Delicious Million Dollar. Buteleczkę wykonano z 14karatowego białego i żółtego złota na kształt jabłka pokrytego panoramą Nowego Jorku. Panoramę wykonano z ponad 2,5 tysięcy białych diamentów i ponad 180 szafirów ze Sri Lanki. Zawartość ta sama jak we flakoniku ogólno dostępnym DKNY Golden Delicious, tj. jabłko, konwalia, kwiat pomarańczy, lilia, róża, drzewo sandałowe, wanilia, orchidea, piżmo i drzewo tekowe. Jestem ciekawa kto został szczęśliwym posiadaczem najdroższego flakonu perfum na naszej planecie? 
  • Perfum nie należy rozpylać bezpośrednio na biżuterię, bowiem pod wpływem alkoholu zawartego w pachnidle srebro i złoto traci blask a perły mogą zżółknąć.
  • Sen o perfumach. Perfumy od zawsze były oznaką dobrobytu. Gdy widzimy we śnie piękny flakon oznacza to ponoć przychylność ludzką, wyróżnienie w towarzystwie, postrzeganie nas jako charyzmatycznego człowieka, nawet nakłonienie do zmiany swojego wizerunku, by długo pozostawać w centrum zainteresowania, by być popularnym. Wąchanie, testowanie, „noszenie” na sobie perfum podobno ostrzega przed zawodem miłosnym, niewłaściwym partnerem, rozczarowaniem ze strony bliskich osób. Więcej przeczytajcie w poście o 11 znaczeniach snów o perfumach.
  • Geniusze zapachu. Psycholog i autor książki "Co wnosi nos" Avery Gilbert uważa, że geniuszy zapachu cechuje empatia (umiejętność wczuwania się w sytuację innych ludzi), wyobraźnia, ciekawość świata i dlatego wśród artystów jest najwięcej fanatyków zapachów.
  • Dobór perfum. Kiedyś jedynym wyznacznikiem odpowiedniego doboru perfum był typ urody i karnacji. Wedle tego podziału osoby o jasnej karnacji miały używać zapachów lekkich, kwiatowych, wodnych. Osobom o ciemnej karnacji przypisywano wonie ciężkie, orientalne, słodkie. Obecnie zapach dobieramy bazując na nastrojach, pozycji społecznej, okazji na jaką mają być przeznaczone.
  • Perfumy w kontakcie z promieniami słonecznymi mogą tworzyć trudne do usunięcia przebarwienia na skórze. Mocno skoncentrowane olejki eteryczne i alkohol działają fotouczulająco. Jeśli nie możesz obejść się bez perfumowania ciała, używaj delikatnych mgiełek zapachowych.
  • Jak najlepiej wyeksponować woń perfum? Do niedawna polecano stosować ulubiony zapach w miejscu, które wyznacza pulsująca krew czyli zgięcia łokci i kolan, kark, wewnętrzna strona nadgarstków. Obecnie panuje nietypowa moda na perfumowanie kostek nad stopami oraz na przedramieniu. 
  • Perfumy mówią do nas na dwa sposoby. Głosem składników (perfumy niszowe, z naturalnych komponentów) i metafor (perfumy selektywne; sztuczne). Oto kilka (nie)typowych definicji związanych z perfumami.


  • Fantazyjna woda. Powszechnie znane są nam opisy wód kolońskich czy toaletowych. Ale co to są wody fantazyjne? Najbardziej absurdalna nazwa jaką słyszałam. Próżno szukać definicji w internecie czy książkach, charakterystyka przewija się pocztą pantoflową a niniejszy skondensowany opis pochodzi ze starej stronicy książki o nieznanym mi tytule i autorze. Wody zapachowe fantazyjne nie mają pierwowzorów i odpowiedników, są nie tylko imaginacją perfumiarza, ale i w rzeczywistości delikatnym klasycznym kwiatowym bukietem złożonym, np. z bzu, jaśminu, fiołka. Co ciekawe zawartość olejków eterycznych jest taka sama jak w wodach kwiatowych. Tego terminu w życiu codziennym nie używamy, ale nie sądzicie, że można nim zabłysnąć w nowym towarzystwie?
  • Absoluty i hesperydy. Hesperydy to nie odmiana sterydów... a mitologiczne nimfy mieszkające w pięknych i cudownie pachnących ogrodach. Wydawałoby się, że perfumy hesperydowe są typowo kwiatowe, bez cienia owoców i akordów drzewnych. Jednakże prawda jest inna, bowiem są to zapachy cytrusowe, złożone z, np. limetki, bergamotki, mandarynki, pomarańczy. Prawdziwych wód hesperydowych nie znajdziemy w drogeriach czy znanych perfumeriach sieciowych. Mamą jednak hesperydowe akcenty, nuty górne (zwane nutami głowy) często złożone są z samych cytrusów i odświeżających nut składników pochodzenia roślinnego (trawa cytrynowa, werbena). Cytrusy i owoce to odrębna kategoria dla perfumiarzy. Owoce yuzu, liczi, granatu długo czekały na uznanie wśród kreatorów. Absolut w perfumiarstwie to olejek, który zawiera niemal same lotne związki wonne a otrzymuje się go ze stałych lub półstałych zapachowych substancji (mieszanin lotnych, wonnych i bezwonnych). Surowce, z których powstaje absolut mają ciekawe nazwy. Są to konkrety i rezynoidy z żywic aromatycznych.
  • Perfumy opalizujące. Balsamy do ciała z końcowym efektem opalizującym to nie nowość - perfumy dedykowane paniom to rewolucja. Konsystencja takich perfum jest gęstsza i bardziej oleista, gdyż ich formuła zawiera połyskujące drobinki, np. zmiażdżone kryształki. Z uwagi na konsystencję najczęściej występują w postaci wód toaletowych. Przed aplikacją flakonik należy porządnie wstrząsnąć. Rozświetlone perłową poświatą partie opalonego ciała wydadzą się smuklejsze lub większe, zadbane, piękne. Taki makijaż ciała przyciągnie niejedno męskie spojrzenie. Perfumy opalizujące zostawiają na skórze wyczuwalny perłowy film, co niektórzy uważają to za lepszą trwałość. Aplikowane na ubranie łatwo się spierają, lecz na białych mogą zostawiać tłuste plamy. Szkoda, że nie są tak popularne jak tradycyjne; opalizujący, pełny blasku makijaż ciała może zdziałać cuda...
  • Perfumy bez alkoholu. Czy istnieją takowe..? Niektóre znane domy mody lansowały niegdyś jedynie limitowane edycje takiego rodzaju perfum. Były lekkie i nietrwałe, polecane na lato, choć stanowiły doskonałą alternatywę dla podrażnionej skóry i wrażliwych nosów. W sprzedaży można znaleźć perfumy bez alkoholu dla dzieci.

Znacie więcej ciekawostek o perfumach? Podzielcie się nimi w komentarzach! A jeśli post się Wam spodobał to udostępniajcie go na Waszych profilach w social media. Pozdrawiam!!


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję za przeczytanie artykułu. Zapraszam do skomentowania.