SZUKAJ NAZWY PERFUM LUB KOSMETYKÓW

Madame Perfumella Blog o perfumach i kosmetykach 2024

30 sierpnia 2020

Zapachowe zabobony i perfumowe przesądy Czytelników

Przesądy zapachowo - perfumowe. Takiego tematu na blogu jeszcze nie było. Jakiś czas temu publikowałam znaczenie 11 snów o perfumach, dziś przyjrzymy się zapachowym zabobonom. 


Wierzycie w to czy jesteście odporni na argumentację..?



Wiedzieliście o tym, że generalnie rozbicie szkła, np. nie barwionego flakonu perfum czy kieliszka to niezwykłe szczęście? To zapowiedź szczególnej radości, która w najbliższym czasie się przydarzy. Idą pozytywne zmiany, musimy im się poddać, aby osiągnąć pełnię szczęścia. 

Czytelniczka Kinga z Jarocina potwierdza: "W dniu rozmowy kwalifikacyjnej stłukł mi się flakonik nowych perfum i nie użyłam wówczas nic. Kilka godzin później dostałam fantastyczną pracę, jestem w niej do dziś". Innego zdania jest czytelniczka Barbara z Warszawy, u niej rozmowa o pracę nie może odbyć się bez perfum, które czuje w trakcie odpowiadania na pytania rekrutera: "Mam pewien flakonik perfum od wielu wielu lat, zawsze przynosi mi szczęście i otrzymuję to, co chcę, mój osobisty talizman nigdy nie przyniósł mi pecha".


W kulturze greckiej perfumy na prezent to ogromne faux pas. 

Ponoć nie wypada kupować perfum osobie, z którą chcemy się przyjaźnić, bowiem wróży to kłótnię, zaś jeśli jednak to nastąpi, osoba obdarowana musi zapłacić za nie symboliczny grosik.Generalnie, podawanie z ręki do ręki perfum jest nie taktowne, bo przynosi grousouzia czyli pecha.

Zaleca się, aby kwiat pomarańczy umieścić w ślubnym bukiecie, jest zwiastunem płodności, jego woń ma pobudzająco działać na partnera. Dlaczego by nie użyć perfum o zapachu pomarańczy? Najlepiej takich z dużą zawartością tego składnika i umieszczonego w środkowej nucie kompozycji, będącej zarazem najgłębszą, najintensywniejszą, najtrwalszą.

Przesądy mówią, że panna młoda powinna mieć w dniu swojego ślubu coś starego, coś nowego, coś pożyczonego i coś niebieskiego. Wygląda na to, że buteleczka perfum wpasowuje się idealnie. Czyżby...? Marcin z Warszawy przyznaje, że jego wybranka (ślepo podążająca za wierzeniami),  w tym szczególnym dniu użyła pożyczonych od babci starodawnych perfum: "Bolała mnie od tego zapachu głowa, ale nie mogłem mojej ukochanej powiedzieć, żeby go zmyła i spryskała się innym, to byłoby nie do przyjęcia. Dziś jestem po rozwodzie. Ten masakryczny zapach już wtedy mnie ostrzegał". Nie zawsze stare znaczy dobre.

Kwiat bzu (tak samo jak mak) uważa się za nieszczęśliwy i nie należy przynosić go do domu, jego intensywny a zarazem piękny zapach zakłóci harmonię domowego ogniska, sprowadza nieszczęście a niektórym osobom kojarzy się z pogrzebem. Dotyczy to tylko bzu białego.

Japończycy nie stosują perfum?

Ponoć w Japonii zapach perfum w domu czy towarzystwie nie jest tak do końca akceptowany, z wyjątkiem domów publicznych. Rozumiem, że wobec tego zapach kojarzy się z czymś rozwiązłym, zakazanym? Na ile jest to prawdą to nie wiem, jeżeli ktoś z Was może to potwierdzić lub zaprzeczyć, bo był w Japonii to niech da koniecznie znać.

Babilończycy wierzyli w złą moc demonów i w pozytywną moc duchów opiekuńczych. Ochronę przed złem stanowiły magiczne rytuały oczyszczające duszę. Jednym z nich było okadzanie dymem z cyprysów i cedru a bóstwa uwielbiały woń kadzidła, zapach pełnił funkcję darów dla bogów.



Znacie jeszcze jakieś inne perfumowe zabobony? Podzielcie się informacjami w komentarzach.


2 komentarze:

  1. BEZNADZIEJNA strona, głupi post

    OdpowiedzUsuń
  2. W życiu tak głupiego bloga nie widziałem. Po co pisać o perfumach. Każdy umie sobie dobrać zapach.

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję za przeczytanie artykułu. Zapraszam do skomentowania.